Panuje przekonanie, że chomiki to mało wymagające stworzonka - niewielkie, spokojne, łatwe w utrzymaniu. To prawda, jednak tak jak każde inne zwierzę, te gryzonie również potrzebują zbilansowanej diety i odpowiedniej pielęgnacji! Jedzenie dopasowane do potrzeb to podstawa dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Sprawdź, co podawać swojemu pupilowi, aby był szczęśliwym okazem zdrowia.

Najlepsza karma dla chomika - karma dla chomika syryjskiego

Trudność w określeniu dobrego pożywienia może sprawić mnogość przeróżnych gatunków, które hodujemy w zaciszu domowym: od najmniejszych chomików - Roborowskiego czy dżungarskich, po większe syryjskie. Wielkość wpływa na wymagania względem karmy, podobnie jak u np. psów, gdzie każda rasa będzie wykazywała różne potrzeby, jeśli chodzi o pożywienie.

Na czym zatem polega różnica? W głównej mierze na wielkości składników karmy. Jest dość oczywistym, że mniejsze zwierzęta będą potrzebowały małych kąsków, natomiast olbrzymy - większych. Dlatego tak ważne jest dostosowanie odpowiedniego rodzaju karmy do danego gatunku naszego pupila. Wielu producentów posiada w ofercie karmy dostosowane do tych wymagań, dlatego każdy opiekun może znaleźć tę odpowiednią.

Dla chomika syryjskiego zatem najlepsza jest karma przeznaczona dla większych gatunków.

Dobra karma dla chomika. Jedzenie dla chomika dżungarskiego

Nasi najmniejsi towarzysze są zwierzakami wszystkożernymi, ale pod żadnym pozorem nie powinny jeść "byle czego"! Jeśli zależy nam na tym, aby nasz pupil żył długo i szczęśliwie, z pięknym futerkiem i zdrowymi zębami, musimy uważnie przyglądać się składom kupowanych produktów.

Podstawą diety chomiczej jest białko roślinne, pochodzące z nasion oraz zbóż. Cennymi składnikami są warzywa, liście czy zioła, jak również larwy owadów. Choć dla ludzi brzmi to bardzo niesmacznie, chomikowi dostarczą białka zwierzęcego. Niektóre osobniki lubują się ponadto w płatkach kwiatów. Czego jednak powinniśmy unikać? Owoców w zbyt dużej ilości. Są one bogate w cukry proste, a te prowadzą do cukrzycy, jeśli przyswajane są w nadmiarze.

Warto zwrócić uwagę na to, czy skład produktu, który kupujemy, jest przejrzysty i czytelny. Nie chcielibyśmy karmić naszego pupila konserwantami, prawda? Najlepsze jest to, co naturalne. Podobnie sprawa się ma ze składami, które zawierają jedynie ogólne kategorie, jak np. "zboża", "nasiona". Producent powinien wyszczególniać użyte składniki, a my wtedy wiemy, że możemy mu zaufać i nie dodał do swojej mieszanki gorszej jakości preparatów. Dobrym przykładem jest karma Rarytas, gdzie znajdziemy m.in. granulat z lucerny, płatki fasoli, ekstruder kukurydziany.

Jak wybrać pokarm dla chomika dżungarskiego?

Te stworzonka należą do mniejszych gatunków, dlatego lepiej postawić na mniejsze cząstki dodane do karmy. Ciekawą opcją są właśnie mieszanki, z których nasz pupil może wygrzebywać to, co mu smakuje najbardziej. Z kolei zbite granulki są świetnym rozwiązaniem dla niejadków. Ale przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na jakość składu - formułę dobierajmy pod preferencje danego chomika.