Króliki nie są gryzoniami, zatem pod żadnym pozorem nie można karmić ich tym samym, czym karmi się chomiki czy szynszyle - to jest najważniejsza informacja dla właścicieli. Są natomiast zwierzętami wszystkożernymi. Co zatem powinny jeść?
Podstawą ich diety musi być sianko (ok. 70%). Najlepiej, żeby było świeże oraz miało dobrą jakość. Taką bazę należy uzupełnić twardymi warzywami albo nawet gałązkami drzew, najczęściej owocowych. Te dodatki pozwolą królikowi ścierać zęby, które rosną przez całe jego życie.
Zioła możemy hodować osobiście w ogródku. Najlepsze dla naszego pupila będą liście np.:
- melisy,
- koniczyny,
- babki lancetowatej,
- koperku.
Jeśli chodzi o warzywa, warto zdecydować się na marchewkę, buraka czy selera, ale koniecznie przed podaniem musimy je umyć i obrać. Wskazana ilość to ok. 100 g na 1 kg masy ciała. Uwaga jednak na owoce! Są one bardzo kaloryczne i króliki hodowane w domowych warunkach nie powinny ich jeść często - wystarczy dwa razy w tygodniu. Możemy zdecydować się na jabłko, gruszkę czy truskawki i zobaczyć, w czym zasmakuje nasz zwierzak. Nie zapominajmy też o stałym dostępie do świeżej, czystej wody.
Karma i jedzenie dla królika miniaturki
Jeśli chodzi o ten specyficzny typ królika, to potrzebuje on wyważonej diety, która składa się głównie z siana i suszonego pokarmu. Odpowiedni mix zielonych, naturalnych dodatków, taki jak w DAKO-ART Chrumiś, to przepis na piękne, błyszczące futerko oraz zdrowe zęby. Dobra kondycja naszego pupila również zależy od pożywienia, dlatego jako właściciele pod żadnym pozorem nie powinniśmy pomijać dobrych jakościowo mieszanek w codziennej diecie królika miniaturki.
Odnaleźć najlepszą karmę dla królika. Karma dla królików hodowlanych
Gotowa sucha mieszanka potrafi bardzo usprawnić naszą hodowlę. Warto zatem kupić ją w sklepie stacjonarnym czy internetowym i upewnić się, że nasi pupile otrzymują zbilansowaną dietę, która zapewni im zdrowie i dobre samopoczucie. Nie ma nic gorszego niż osowiały, zmęczony królik.
Skład karmy powinien zawierać dużo włókien surowych, gdyż to one odpowiadają za prawidłowe ścieranie zębów i trawienie. Najlepsze zatem będą tutaj mieszanki (ziołowe, warzywne, ziołowo-warzywne), które są mniej tuczące niż np. granulaty, a jest to szczególnie ważne w przypadku osobników hodowanych w domowych warunkach. Musimy jednak stale trzymać rękę na pulsie i kontrolować, czy nasz wybredny królik nie wybiera jedynie smaczniejszych kąsków, zostawiając te "gorsze". To może prowadzić do przeróżnych niedoborów, czego powinniśmy się wystrzegać. Pomóc może zmiana mieszanki lub uzupełnianie diety świeżymi dodatkami.
Karma dla młodych królików. Co wybrać?
Najmłodsze osobniki wymagają specyficznej opieki. Pokarm dla nich powinien składać się z traw, siana, ziół i warzyw, specjalnie skomponowanych, by odpowiadać na potrzeby rosnącego organizmu. Warto, aby przysmak był wzbogacony o wapń czy białko, które zapewnią młodzieży prawidłowy wzrost. Dobrym pomysłem jest zatem zakupienie sprawdzonych suplementów diety, również dostępnych w naszym sklepie internetowym.