Koszatniczka to gryzoń z Ameryki Południowej, który na stałe zadomowił się w naszych mieszkaniach. Przez swoją aktywność, ciekawość świata i chęć do zabawy, jest obdarzana sympatią przez szerokie grono wielbicieli. To skoczne zwierzątko żyje w środowisku, w którym wytwarza naturalne tunele, dlatego najodpowiedniejszym miejscem do życia dla niej jest terrarium. Na pewno nie klatka - koszatniczka jest w stanie przegryźć zębami nawet blachę!

Jeśli nasz pupil traci ochotę do zabawy, zachowuje się apatycznie albo wręcz zapada na choroby to znak, że czas przyjrzeć się diecie. Czy zwierzę otrzymuje pełny komplet witamin i składników odżywczych? Czy jedzenie, jakie wybieramy, jest dobrej jakości? Czy ma na czym ścierać zęby, które rosną przez całe życie? Oto krótki przewodnik po tych zagadnieniach.

Pokarm dla koszatniczki. Co podawać, a czego nie?

Na rynku istnieje szeroki wybór pokarmu, który opisywany jest jako dedykowany koszatniczkom. W rzeczywistości jednak powinniśmy zwracać przede wszystkim uwagę na skład - nie na kolorowy obrazek na opakowaniu czy cenę. Podstawą diety powinny być suszone liście ziół, czyli to, co spożywa koszatniczka w naturalnym środowisku.

Zróżnicowana karma to przepis na zdrowie i dobre samopoczucie naszych pupili. Dlatego jako podstawę polecamy pokarm Rarytas Koszatniczka, czyli mieszankę składników pochodzących z Polski. To tam znajdziemy m.in. lucernę, warzywa i nasiona. Taka baza sprawdzi się znakomicie, a my będziemy mogli dodawać do niej suplementy i karmy uzupełniające w razie potrzeby - w okresie, kiedy zwierzę przechodzi chorobę, jest w ciąży lub potrzebuje wzmocnienia. Warto skonsultować z lekarzem weterynarii oznaki osłabienia i apatii u zwierzaka, gdyż może on zalecić właśnie dodatkowe witaminy.

Jedzenie dla koszatniczek

Pamiętajmy, że gryzonie te nie tolerują cukru! Powinniśmy unikać podawania im go w czystej postaci, jak również produktów o podwyższonej jego zawartości, tj. owoców. Najzdrowsza będzie zbilansowana dieta oparta na ziołach.

Inną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, to regularne ścieranie zębów koszatniczek. Ich siekacze, podobnie jak u innych gatunków, rosną przez całe życie. Ich przerost to poważny stan zagrożenia życia! W naturalnym środowisku zwierzęta te używają uzębienia do drążenia tuneli oraz przegryzania twardych substancji, i dokładnie to powinniśmy zapewnić im w terrarium. Dlatego tak ważna jest odpowiednia twardość i udział długich włókien w karmie, który pielęgnuje proces ścierania. Może przydać się też smakołyk specjalnie dedykowany do tego.

Smakołyki dla koszatniczek - pełnia zdrowia zamknięta w karmie

Aby zadbać o piękne futro, dobre samopoczucie i brak chorób, niezbędna jest zrównoważona dieta. Zapewnij swojej koszatniczce wszystko, co najlepsze, z oferty naszego sklepu internetowego dla gryzoni! I jeszcze jedno: do karmienia przyda się miska, która będzie ciężka i, najlepiej, porcelanowa. Dlaczego? Ponieważ plastik będzie zbyt miękki i błyskawicznie podda się twardym ząbkom. A poza tym łatwo go przewrócić!