Szynszyla to gryzoń, który cieszy się coraz większą popularnością w hodowli domowej. Te urocze zwierzęta, które żyją nawet 20 lat, potrzebują dużej, najlepiej kulkupiętrowej klatki i towarzystwa, dlatego najlepiej jest kupować od razu osobniki w parach. Kiedy już przygotujemy odpowiednie miejsce, w którym zwierzęta będą mogły się wyciszyć i pobawić, pozostaje zaopatrzenie się w inne niezbędne produkty: przysmaki i pył dla szynszyli.

Karma i przysmaki dla szynszyli

Gryzonie te żywią się głównie sianem, ale to nie znaczy, że nic innego im nie potrzeba. W ich diecie nie może zabraknąć tłuszczu i białka, a te dostarcza karma dla szynszyla. Aby zapewnić bogaty skład i niezbędną dawkę witamin oraz minerałów wypróbuj dedykowaną mieszankę Rarytas Szynszyla. Znajdziesz tam m.in.:

  • lucernę,
  • kukurydzę,
  • ziemniaka,
  • buraka
  • czy słonecznika.

Tego typu produkty premium zawierają zatem białko, popiół, tłuszcz i włókno w proporcjach, które pozwolą zwierzęciu zachować pełnię sił i zdrowia. Stan szynszyli można rozpoznać po jej futrze - jeśli jest błyszczące i miękkie, to znak, że pożywienie jest dobrze zbilansowane. Zwierzętom tym można podawać również przysmaki w formie suszonych jabłek, rodzynków, czy migdałów, ale nie warto przesadzać, gdyż można wywołać cukrzycę.

W naszej ofercie znajdziesz pokarm dla szynszyli, który jest podstawą żywienia, w opakowaniach o różnej objętości, od 400 g, aż po 10 kg. Obojętne, czy kupujesz produkt na spróbowanie, czy hodujesz wiele zwierząt, znajdziesz dla siebie doskonałą propozycję.

Pokarm - najlepsza karma dla szynszyli

No dobrze, ale co wybrać, kiedy tylu producentów oferuje nam swoje okazje? Warto pamiętać, że dobra karma dla gryzoni to taka, w której widać włókna. Szynszyle bowiem są roślinożercami i głównie odżywiają się sianem oraz ziołami - dlatego tak ważne jest, aby karma opierała się na tych składnikach. Po otwarciu powinna ona pachnieć trawą i ziołami; jeśli wyczuwamy w niej "piwniczną" woń, prawdopodobnie trafiliśmy na felerny egzemplarz zakażony pleśnią. A jeśli chodzi o kolor? Najlepsze produkty nie będą kolorowe (zielone, czerwone), ale po prostu - barwy siana. Zwracajmy uwagę, żeby w składzie nie przeważały owoce, które powinny pozostać w sferze smakołyków, aniżeli codziennego pożywienia.

Na pewno w poszukiwaniach pokarmu dla szynszyli nie warto sugerować się ceną. Nie musimy bowiem wydawać na naszych pupili kilkuset złotych miesięcznie; nawet tania karma może być dla naszego zwierzaka odpowiednią.

Pył kąpielowy dla szynszyli. Z czego składa się pył dla szynszyli?

Zwierzęta te bardzo dbają o higienę. Czy to znaczy, że należy je kąpać? Poniekąd tak - ale nie chodzi tu o wodę, a o kąpiele w piasku.

Dwa lub trzy razy w tygodniu należy umożliwić szynszyli oczyszczenie futra w specjalnym pojemniku. Trzeba nasypać tam pył dla szynszyli, w którym wytarza się nasze szczęśliwe zwierzątko, usuwając z włosia zanieczyszczenia i tłuszcz. Systematyczność tego zabiegu to gwarancja zdrowia oraz czystości. Preparaty do kąpieli zazwyczaj składają się z piasku kwarcowego, pyłu wapiennego i minerałów szlachetnych. W tej kwestii również oferujemy opakowania o różnej objętości.